שעורה בעין

שעורה בעין יכולה להיות תופעה מאד לא נעימה המציקה למי שסובל ממנה. היא יכולה לגרום להפרעות בראייה, לכאבים בשל עומס על גלגל העין, לאי נעימות בשל גירודים חוזרים ונשנים באזור השעורה, הפרשות לא נעימות, נפיחות המקשה על התפקוד השוטף ועוד. אז מה עושים???

אם קמתם בבוקר וגיליתם שהעין שלכם מודלקת מבלוטה לא ברורה, סיכוי טוב שאתם מתמודדים עם שעורה. מזל טוב! לא מדובר בתופעה מדבקת, לפחות, ועם זאת, בהיעדר טיפול מתאים השעורה יכולה להפריע לכם בתפקוד השוטף ולגרום לאי נעימות מתמשכת, קשיים בראיה, כאבים, גירודים ואי נוחות כללית.

מהי שעורה בעין?

שעורה בעין, או בשמה הלועזי הורדאולום (Stye, Hordeolum) היא למעשה מעין אבצס. אבצס המופיע על הגבול העפעפיים ונוצר מדלקת או סתימה כלשהי בבלוטות השומן. האבצס, או המורסה, הינה הצטברות מקומית של מוגלה הנוצרת מהפיכתה של רקמה לנוזלית.

איך מטפלים

כדי לתת את המענה הטוב ביותר לבעיה, רצוי להיעזר במשחות שונות המבוססות סטרואידים. משחות אלו יכולות להיות דוגמת מקסיטרול או לוטמקס. בשתיהן ניתן לעשות שימוש עד שבועיים מהתפרצות השעורה שכן לאחר מכן הן כבר פחות יעילות.

עם זאת, חשוב להיזהר בנטילת משחות שונות. למרות שרבים מאמינים כי "משחות פלא" מוכרות אחרות כמו סינטומיצין, יעילות לטיפול בשעורה בעין, הלכה למעשה מדובר במשחה שאינה מתאימה ויכולה לגרום להתפתחותה של אלרגיה. היזהרו!

מה יכול לקרות אם אשאיר את השעורה להחלים בעצמה?

במרבית המקרים, השעורה אכן חולפת מעצמה כעבור זמן מסוים. גם אם לא תטפלו בשעורה ומדובר במקרה קל יחסית, סביר להניח שכעבור איזה זמן ה"סתימה" תיפתח מעצמה וההפרשות תצאנה החוצה. עם זאת, לא תמיד זה מה שקורה ובמקרים רבים לא רק שהשעורה אינה חולפת מעצמה, היא אף יכולה להחמיר. אז מה עושים?

השגרה המינימלית שיש לאמץ היא של שימוש שוטף בקומפרסים הכוללים הנחת מגבת טבולה במים חמימים מדי ערב. תרופות סבתא שונות כמו דבש יכולות לעזור, אבל לא בכל המקרים. מה שבטוח הוא שלא מזיק לנסות.

אם למרות זאת תבחרו לתת לשעורה לעבור מעצמה אבל לא תראו שיפור, קחו בחשבון שאופציה פחות עדיפה אבל עדיין, אופציה קיימת, היא פרוצדורה כירורגית של הוצאת הנוזל מתוך הבליטה. פרוצדורה זו מבוצעת על ידי רופא מומחה והיא מהווה את המפלט האחרון.

אם אתם רוצים להתייעץ רגע לפני שמקבלים החלטה, סביר להניח שתמצאו תשובה אצל המומחים שלנו. אתם מוזמנים לפנות עם כל שאלה לצוות שלנו ואנחנו נמצא עבורכם את המומחה המתאים לכם ביותר.

למידע נוסף אודות טיפול בשעורה בעין גלשו לאתר מומלץ בקישור הבא:

https://www.רופאעיניים.co.il/שעורה-בעין/